Wideband

"Niezgodne z ustawą zasadniczą"

Nie wiem, kto i kiedy rozpropagował hasło "wolne pasmo". Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie oferowano w sprzedaży radiotelefonów amatorskich, zaprogramowanych na zakres częstotliwości, który jest przydzielony prawnie dla radiotelefonów PMR446. Po pierwsze, radiotelefon amatorski nie jest urządzeniem klasy 1 i nie jest zgodny ze standardem PMR. Po drugie, nie ma czegoś takiego jak "wolne pasmo", do prowadzenia "bezpłatnych fonicznych rozmów radiowych".

Urządzeń radiowych należy używać zgodnie z przeznaczeniem. To, że radiotelefon amatorski i PMR korzystają z tej samej modulacji FM, nie oznacza, że są ze sobą zgodne. Radiotelefon amatorski jest zaprojektowany do pracy w służbie amatorskiej. Zawiera on szereg funkcji i ułatwień dla operatora, jak choćby możliwość swobodnej zmiany częstotliwości (VFO). Takie urządzenie dla zwykłego użytkownika jest zbyt skomplikowane i kłopotliwe w obsłudze, ale przede wszystkim pozbawione podstawowej funkcjonalności radiotelefonów PMR. W przeciwieństwie do urządzeń amatorskich, radiotelefony PMR cechują się prostotą obsługi. Zawierają też funkcje wspierające pracę grupową, czyli możliwość komunikacji z kilkoma grupami użytkowników na różnych częstotliwościach (funkcja Scan). Ponadto urządzenia PMR446 wyższej klasy wyposażone są w mechanizmy, które pozwalają na prowadzenie komfortowej rozmowy w głośnym otoczeniu. Krótkofalarstwo (ham radio) i PMR (Privative Mobile Radio) to dwa inne światy, funkcjonujące na zupełnie innych zasadach.

Problem niedopasowania urządzeń amatorskich do standardu PMR, przestawia poniższa tabela. Zajętość widma przez urządzenia PMR446 jest nie większa niż 11kHz. W przypadku analogowych urządzeń amatorskich (ham radio) odbiornik pracuje z szerokością 25kHz, a nadajnik od 12.5 do 16kHz (narrow) oraz do 25kHz (wide), w zależności od modelu. Tanie urządzenia, promowane jako "pozwalające na nasłuch straży czy czy policji", potrafią odbierać do 4 innych rozmów PMR446. Brak filtrów, brak selektywności, powoduje że takie radio zwyczajnie nie nadaje się do użytku i zawsze będzie zawodne.

Wyjaśniamy

Krótkofalowcy operują na kanałach o szerokości 25kHz i taką szerokością odbiornika cechują się przeznaczone dla nich urządzenia, np. ręczne transceivery. Natomiast w urządzeniach PMR446 kanały są wyznaczane w odstępach co 12.5kHz lub 6.25kHz. Dlatego radiotelefon amatorski zawsze będzie odbierać przynajmniej jeden kanał więcej, a w czasie nadawania zawsze będzie zakłócać jeden z sąsiednich kanałów PMR. Niestety, działa to głównie na szkodę użytkowników urządzeń amatorskich, którzy pracują na paśmie PMR446, ponieważ sąsiednie transmisje blokują im odbiornik. Zastosowanie sygnalizacji CTCSS pomaga zniwelować problem "sąsiednich rozmów", jednak nie rozwiązuje problemu niedopasowania. Transmisja na kanale sąsiednim nadal blokuje odbiornik, co powoduje, że nie słyszymy naszego korespondenta. Takie radio największą frustrację rodzi wówczas, kiedy pracujemy bez sygnalizacji CTS, ponieważ nie można znaleźć wolnej częstotliwości... Nic dziwnego, że ktoś ciągle nadaje na "naszym" kanale, kiedy radio odbiera dwie sąsiednie rozmowy pomiędzy użytkownikami PMR. Warto zaznaczyć, że dla urządzeń analogowych PMR446 dostępnych jest 8-16 kanałów o szerokości 12.5kHz, a radioamatorzy mają dostępne ponad 800 w zakresie UHF. Dlatego stosowanie sygnalizacji u jednych jest kłopotliwe i mija się z celem, a u drugich jest konicznością z uwagi na ograniczoną ilość kanałów oraz specyfikę użytkowania urządzeń PMR. Problem niedopasowania ham radio do standardu PMR, dotyczy wszystkich urządzeń amatorskich, w tym cyfrowo-analogowych.

Wzorowa praca w eterze (QSO @ PMR446)

Zapraszam do obejrzenia poniższego materiału wideo. Proszę potraktować film, jako przykład wzorowej pracy w eterze. Autor filmu jest świadomy dwóch rzeczy: 1 - jego licencja "amatorska" nie uprawnia go do nadawania na częstotliwościach innych niż określone pozwoleniem, choć mógłby zaprogramować swoje Yeasu na zakres PMR446, ale tego nie robi ponieważ; 2 - ma świadomość tego, że amatorskie Yeasu nie nadaje się do pracy w paśmie PMR, ze względu na inne zagospodarowanie widma. Ponadto uzyska lepszą łączność z innymi użytkownikami radiotelefonów PMR, ponieważ używany przez niego radiotelefon PMR, cechuje się większą selektywnością, czułością odbiornika i lepiej dopasowaną anteną do zakresu częstotliwości PMR446, niż ma to miejsce w przypadku urządzeń amatorskich.

Krótkofalowcy o radiowym piractwie

Polecam interesujący i pouczający materiał, w którym autor porusza aspekty techniczno-prawne, dotyczące omawianego tematu.

Komentarz

Wspomniane w materiale radiotelefony, nie spełniają wymagań określonych w normach ETSI dla urządzeń PMR. Natomiast radio na tzw. wizytówkę jest nielegalne. Więcej informacji na stronie UKE - Pozwolenie radiowe tanio sprzedam.

Wróć