Zasięg radia

Propagacja fal radiowych

Definicję znajdziecie na Wiki, ale nic tak nie działa na wyobraźnię jak wizualizacja. Dlatego tak trudno odpowiedzieć na pytanie: "panie, a jaki to ma zasięg?" Fala radiowa emitowana przez radiotelefony w paśmie 450MHz (no dobrze - 446MHz) jak i inne urządzenia w zakresie UHF jest falą przyziemną. Przenika, odbija się, załamuje, przyspiesza, zwalnia czyli zmienia swoją długość, znajduje inne drogi do celu w wielu wariantach (wielo-drogowość), a czasami gdzieś się spotka sama ze swoją kopią i tam zostaje... i nic na to nie poradzisz. Kiedy antena wypromieniowuje energię, czyli emituje fale radiową, mówimy w fachowym języku, że „świeci”, jak latarnia. Jej światło odbija się od wszystkiego co napotka na swojej drodze. Witamy w radiowym gabinecie krzywych luster.

Legenda

  • czerwony - sygnał b. silny
  • pomarańczowy - sygnał silny
  • różowy - sygnał słaby
  • niebieski - sygnał b. słaby

Komentarz

Jak widać, zasięg radia nie jest cyrklem rysowany. Wokół jednego budynku sygnał może być silny, słaby i bardzo słaby lub silny tam, gdzie nie jest to nikomu potrzebne. Wszyscy mamy z tym do czynienia na co dzień, ponieważ nasze telefony komórkowe, to nic innego jak "radiotelefony cyfrowe". Niektórzy nadal mają najlepszy zasięg w ogrodzie i nic tego nie zmieni. Jednak w przypadku komunikacji ruchomej, kiedy stacje się poruszają, propagacja cały czas się zmienia, co powoduje że taka łączność jest nieprzewidywalna.

dowiedz się więcej

Super zasięg

Zjawisko propagacji zobrazowane wyżej, powoduje wiele nieporozumień, w konsekwencji czego wprowadza w błąd zarówno użytkowników telefonii komórkowej jak i posiadaczy radiotelefonów PMR. Przykład 1: nasz sąsiad ma szybki Internet LTE, stabilny, jest bardzo zadowolony. Dostawcą usługi jest np. Orange. Kupujemy więc taką samą usługę i okazuje się, że jest klapa. Rozpoczyna się batalia reklamacji z operatorem. Przykład 2: Ktoś nabył super tanie radio PMR, w cenie zbliżonej do ceny samej anteny radia profesjonalnego, czyli jakieś 100zł. Tak się złożyło, że kolega ma takie samo radio i okazuje się, że mogą rozmawiać na dystansie 9km. Powstają filmy na YT, wpisy na forach, blogach. Trafiamy później w sieci na takie "rewelacje" i kupujemy to samo, bo mówią, że ma 9km zasięgu. Tak naprawdę, tam gdzie jest to potrzebne, łączność urywa się po 200-400m.

Za to wszystko odpowiada pomarańczowa plama pod literą G od słowa Google. W tym miejscu, na tej posesji sygnał jest b. silny, od -64 do -80dBm (141 - 22,4µV). Przy tak silnym sygnale będą działać wszystkie urządzenia radiowe, nawet te najsłabsze, a routery LTE rozwiną pełną prędkość. W związku z tym, jak mieszkasz poza miastem, pożycz na chwile router od sąsiada i sprawdź jak będzie działać u ciebie, zwłaszcza w sytuacji kiedy w zasięgu wzroku nie ma masztu operatora lub jest bardzo daleko. Natomiast jak kupujesz radiotelefon, sprawdź czy urządzenie ma certyfikat - deklaracje zgodności EU. W odniesieniu do naszego przykładowego modelu propagacji, z takim radiem będzie możliwa komunikacja na większości "niebieskiego obszaru". Natomiast sprzęt, który nie spełnia wymogów ETSI, pozwoli jedynie na łączność w tych miejscach, które komputer pomalował na czerwono i pomarańczowo. W tym również pod literą G.

Wróć