Zasięg radia
Propagacja fal radiowych
Definicję znajdziecie na Wiki, ale nic tak nie działa na wyobraźnię jak wizualizacja. Dlatego tak trudno odpowiedzieć na pytanie: "panie, a jaki to ma zasięg?" Fala radiowa emitowana przez radiotelefony w paśmie 450MHz (no dobrze - 446MHz) jak i inne urządzenia w zakresie UHF jest falą przyziemną. Przenika, odbija się, załamuje, przyspiesza, zwalnia czyli zmienia swoją długość, znajduje inne drogi do celu w wielu wariantach (wielo-drogowość), a czasami gdzieś się spotka sama ze swoją kopią i tam zostaje... i nic na to nie poradzisz. Kiedy antena wypromieniowuje energię, czyli emituje fale radiową, mówimy w fachowym języku, że „świeci”, jak latarnia. Jej światło odbija się od wszystkiego co napotka na swojej drodze. Witamy w radiowym gabinecie krzywych luster.
Legenda
- czerwony - sygnał b. silny
- pomarańczowy - sygnał silny
- różowy - sygnał słaby
- niebieski - sygnał b. słaby
Komentarz
Jak widać, zasięg radia nie jest cyrklem rysowany. Wokół jednego budynku sygnał może być silny, słaby i bardzo słaby lub silny tam, gdzie nie jest to nikomu potrzebne. Wszyscy mamy z tym do czynienia na co dzień, ponieważ nasze telefony komórkowe, to nic innego jak "radiotelefony cyfrowe". Niektórzy nadal mają najlepszy zasięg w ogrodzie i nic tego nie zmieni. Jednak w przypadku komunikacji ruchomej, kiedy stacje się poruszają, propagacja cały czas się zmienia, co powoduje że taka łączność jest nieprzewidywalna.
Super zasięg
Zjawisko propagacji zobrazowane wyżej, powoduje wiele nieporozumień, w konsekwencji czego wprowadza w błąd zarówno użytkowników telefonii komórkowej jak i posiadaczy radiotelefonów PMR. Przykład 1: nasz sąsiad ma szybki Internet LTE, stabilny, jest bardzo zadowolony. Dostawcą usługi jest np. Orange. Kupujemy więc taką samą usługę i okazuje się, że jest klapa. Rozpoczyna się batalia reklamacji z operatorem. Przykład 2: Ktoś nabył super tanie radio PMR, w cenie zbliżonej do ceny samej anteny radia profesjonalnego, czyli jakieś 100zł. Tak się złożyło, że kolega ma takie samo radio i okazuje się, że mogą rozmawiać na dystansie 9km. Powstają filmy na YT, wpisy na forach, blogach. Trafiamy później w sieci na takie "rewelacje" i kupujemy to samo, bo mówią, że ma 9km zasięgu. Tak naprawdę, tam gdzie jest to potrzebne, łączność urywa się po 200-400m.
Za to wszystko odpowiada pomarańczowa plama pod literą G od słowa Google. W tym miejscu, na tej posesji sygnał jest b. silny, od -64 do -80dBm (141 - 22,4µV). Przy tak silnym sygnale będą działać wszystkie urządzenia radiowe, nawet te najsłabsze, a routery LTE rozwiną pełną prędkość. W związku z tym, jak mieszkasz poza miastem, pożycz na chwile router od sąsiada i sprawdź jak będzie działać u ciebie, zwłaszcza w sytuacji kiedy w zasięgu wzroku nie ma masztu operatora lub jest bardzo daleko. Natomiast jak kupujesz radiotelefon, sprawdź czy urządzenie ma certyfikat - deklaracje zgodności EU. W odniesieniu do naszego przykładowego modelu propagacji, z takim radiem będzie możliwa komunikacja na większości "niebieskiego obszaru". Natomiast sprzęt, który nie spełnia wymogów ETSI, pozwoli jedynie na łączność w tych miejscach, które komputer pomalował na czerwono i pomarańczowo. W tym również pod literą G.
